Alle rogalandskommunene vil bli med på ny EPJ
Rogalandskommunene slutter seg til og vil være med på anskaffelsen av nytt pasientjournalsystem i prosjektet til Stavanger kommune. Konkurransedokumentene sendes snart ut på høring i kommunene.
– At alle kommunene ønsker å være med er veldig spennende og vi tror dette kommer til å bli ett stort løft for helse- og omsorgstjenestene i kommunene. Vi gleder oss til det videre samarbeidet forteller Ruth Økland, som er dedikert EPJ-ressurs i Digi Rogaland.
Økland koordinerer og holder kontakten med alle kommunene i fylket om EPJ anskaffelsen, hvor det i regi av Digi Rogaland er etablert en ressursgruppe og holdt flere spørretimer. Da fristen for å signere gikk ut, har 19 kommuner sluttet seg til og 3 kommuner er med på opsjon.
– Ved å gå sammen om en så strategisk viktig anskaffelse vil regionen få muligheter for tett samarbeid og felles utvikling og innovasjon på området i fremtiden. Dette vil være et viktig grep for å sikre ansatte i helsesektoren i regionen tilgang til ressursfrigjørende teknologi, sier Kristine Skjøthaug, avdelingsleder for e-helse og velferdsteknologi i Stavanger kommune og leder for e-helseledernettverket i Digi Rogaland.
Kommunene får komme med innspill
Når dokumentene ganske snart sendes ut på høring, får alle kommunene mulighet til å komme med tilbakemeldinger. Stavanger kommune leder og står for selve anskaffelsen, men har åpnet for at alle kommunene i Rogaland kan slutte seg til den store og komplekse anskaffelsen.
– Det er mange spørsmål ute i kommunene. Men de fleste synes det er herlig at en kommune tar ledelsen på dette. De ønsker å samarbeide både i anskaffelsen og innføringen, sier Økland.
Hun forteller at det vil bli jobbet med et samarbeid rundt innføringen som når den nye løsningen skal ut i drift. Dette kan være for eksempel gevinstarbeid og opplæring. Etter planen skal dokumentene være ferdige og sendes leverandørmarkedet 20. desember.
Viktige aktiviteter i prosjektet hos Stavanger kommune
Prosjektleder i Stavanger kommune, Ingeborg Dirdal har sammen med Kristine Skjøthaug drevet et utstrakt forankringsarbeid og behovskartlegging ute i virksomhetene. Her er det rundt fire tusen medarbeidere som får nytt arbeidsverktøy, og i dag er det om lag 135 tjenester som dokumenteres i journalsystemet.
I november og desember gjennomføres det leverandørdager, hvor leverandørene blir tatt med ut til ulike virksomheter, helse og velferdskontorer, sykehjem og hjemmetjenesten.
– Hele ideen er å fortelle dem hvordan virkeligheten ser ut hos oss og hva vi har behov for, forteller prosjektleder Ingeborg Dirdal. - Vi får vist fram våre brukerscenarier, og de får med seg hvor tidstyvene og påloggingsutfordringene er størst, forteller hun.
Dokumentene som nå er i ferd med å produseres, er skrevet for Stavanger, selv om det er vektlagt at alle kommunene er med i prosjektet.
– Vi håper at alle kommunene allikevel kjenner seg igjen i utfordringene, og at vi verken er for spesifikke eller for generelle i beskrivelsene. Nå gleder vi oss til et videre samarbeid, sier prosjektlederen.
Lurer din kommune på noe rundt denne anskaffelsen, kan dere ta kontakt med Ruth Økland som har tett dialog med Stavanger og bringer evt spørsmål videre.
Kontaktinformasjon
Ruth Økland, EPJ-ressurs i Digi Rogaland
Tlf. 90 05 90 85
ruth.okland@vindafjord.kommune.no